
Vandreture i harzen er en smuk oplevelse gennem vild natur, klippeformationer, skove, moser, dale, floder og hyggelige vandrebeværtninger langt fra biltraffik.

Du kan vælge den rute der passer til dig og altid være sikker på at din rute er godt afmæOm du vælger en kort tur eller en lang vandretur er her hundredevis af muligheder på velafmærkede stier, væk fra støj og trafiklarm
På en vandretur vil du på tætteste hold opleve bjerge, dale, floder, søer og naturen dyr
På turistkontoret i Hahnenklee sælges vandrekort så du kan planlægge din rute
HAHENKLEE – LIEBESBANKWEG 7 km
Kærlighedsstien eller Liebesbankweg er en tur på 7 km og er fint skiltet og går rundt om Hahnenklee i fantastisk smuk natur, en tur over bjerget gennem skov forbi søer.
Navnet kommer fra de i alt 25 forskellige bænke rundt om på stien der indbyder til at sidde og flette fingre og nyde udsigten, man ikke finder smukkere
“Du er min, jeg er Din” (anonym, 12. c.) – Disse få ord til, at beskrive forholdet mellem to mennesker, der elsker hinanden. Ofte glemmer vi den stress i hverdagen, såsom enkle og naturlige kærlighed kan være. Det behøver ikke altid være store gaver, tværtimod, ofte er det de små ting tæller. Hvordan omkring en hel simpel gave: tid sammen.
Vandretur Liebesbankweg og nyd syv kilometer bare følelsen af at have “tid”. I 2007 blev Liebesbankweg tildelt en præmie for den smukkeste vandrerute i delstaten Niedersachsen.
HEXENSTIEG – 100 km smuk vandrerute Harzen smukke vandrerute for øvede vandre er 94 km lang (eller med alternativ rute f107 km) fra byen Osterode i Niedersachsen til byen Thale, Sachsen-Anhalt. På den naturskønne rute gennem det vilde bjerglandskab i Harz National Park, med den bid turen bringer dig gennem af Harzen, lærer du alle skønhederne i Harzen at kende.
De sidste par kilometer fører en gennem “Harzer Grand Canyon”, Bode Gorge, den største dybe stenet dal nord for Alperne. Herfra kan du også komme til at heksenes danseplads
I december 2007 blev Harzer-Hexen-Stieg første gang certifikatet som “Qualitätsweg” af den tyske Vandreture Association. I 2011 blev det bekræftet som Qualitätsweg igen og udnævnt som Tysklands smukkeste vandre rute
Hovedstrækningen på “Harzer-Hexen-Stieg” løber via Osterode – Buntenbock – Altenau – Torfhaus – Brocken – Drei-Annen-Hohne – Königshütte – Altenbrak – Bodetal.
Hellem Königshütte og Altenbrak er 2 alternative muligheder:
a) Hasselfelde – Köhlerhütten – Altenbrak
b) Rübeland – Wendefurth – Altenbrak